O MNE

 

Narodil som sa v roku 1977 v Žiari nad Hronom. Od detských rokov ma zaujímali zbrane, vojenská história a mal som blízko k spracovaniu kovu a dreva. To ma viedlo k tomu, že ako strednú školu som si vybral odbor Umelecko-remeselného spracovania kovu na odbornej škole v Hodruši-Hámroch. V tomto čase sa vyhranil môj záujem o rekonštrukcie historických zbraní.

V rokoch 1997-1999 som pracoval ako majster odborného výcviku na tejto škole odbor zlatník-klenotník, čo mi umožnilo zvládnuť niektoré náročné historické zlatnícke technológie. Zároveň som sa zdokonaľoval ako samouk aj v ryteckom a kováčskom odbore. V roku 1997 som zvládol prvé pokusy so zvarkovým damaskom a slabosť pre pôvodné mečiarske technológie ma už neopustila. V roku 1998 som zhotovil svoj prvý damaskový meč.

Od roku 1999 do roku 2004 som pracoval v dielni Ladislava "Laskyho" Šántu v Banskej Bystrici, kde som sa podielal na výrobe a výzdobe viacerých výnimočných nožov a mečov. Za všetky spomeniem nôž, ktorý dostal do daru Britský princ Charles pri príležitosti jeho návštevy Slovenska.

Od roku 2005 pracujem vo vlastnej dielni a hlavnou náplňou mojej práce sú najmä kvalitné rekonštrukcie historických chladných zbraní s použitím pôvodných technológií.